Tájékoztatók

Itt megtalálják az egyéb menüpontokból is elérhető dokumentumokat, témától függetlenül.

Diómérgezés

Kedves Gazdik!

Az elmúlt hetekben rengeteg „diómérgezett” kutyust kezeltünk. Fajtától, testmérettől, kinti-benti tartásmódtól függetlenül minden kutyust érinthet ez a típusú mérgezés.

De pontosan miről is van szó?

A diófélékben, kerti komposztban, élelmiszermaradékokon nyirkos környezetben elszaporodhatnak egyes penészgombák, amelyek környezetében gombatoxinok, illetve különböző bomlástermékek képződhetnek. Ezek az anyagok az idegrendszerre ható vegyületek, amelyek az idegsejtek közötti kommunikáció akadályozása révén görcsöket képesek előidézni. Ezt a tünetegyüttest hívjuk „tremorgen mycotoxicosinak”. Pontosan nem lehet meghatározni, hogy melyik termés és milyen mennyiségben tartalmazza a mérgező vegyületeket.

Milyen tünetekkel jár? Jellemzően hirtelen fellépő nyálzás, hányás, lihegés és szívverésszám emelkedése, valamint a nagyon ijesztő idegrendszeri tünetek -- a teljes testet érintő folyamatos remegés, zavart viselkedés, egyensúlyzavar és görcsök -- jelentkezhetnek, amelyek akár teljes eszméletvesztésig, komatózus állapotig súlyosbodhatnak.

Kórelőzmény: A tünetek megjelenése a káros anyagok felvétele után perceken, órákon belül jelentkezhetnek. A kutyák gyakran csak pár percig vannak szabadon kerti környezetben és sajnálatos módon akár madarak, rágcsálók által behurcolt dió, gyümölcs felvétele is elegendő lehet a mérgezés kialakulásához.

Mit tegyünk? Amennyiben észlelik a felsorolt tünetek valamelyikét, feltétlenül forduljanak a legközelebbi állatorvoshoz. A tünetek idővel súlyosbodhatnak is, ezért már enyhe rosszullét esetén is javasolt állatorvosi segítséget kérni és a korai fázisban még hánytatásra is lehetőség van. A toxinok a kutya máját, veséjét is képesek károsítani, ezért a súlyos idegrendszeri tünetek kezelése mellett infúziós kezelés és folyamatos állatorvosi megfigyelés is szükséges, súlyos állapotban akár kórházi ellátás is javasolt. Fontos hangsúlyozni, hogy a diómérgezés egy életet veszélyeztető állapot, azonban amennyiben időben sikerül beavatkozni, kedvenceink szövődménymentesen felépülhetnek. A kezelést és a tünetek enyhülését követően javasolt májtámogató készítmény alkalmazása 1-2 hétig illetve kontroll vérvizsgálat elvégzése.